RTVS zrušila omšu, odignorovala pápeža, Dubovcovej však priestor dala

Autor: Dušan Guman | 24.1.2015 o 6:53 | Karma článku: 14,88 | Prečítané:  5942x

Pápež sa v týchto dňoch povzbudzujúcimi slovami vyjadril o Slovákoch, bojujúcich na Slovensku za rodinu. V médiách - ani škrt. RTVS neodvysielala omšu iba preto, že sa v nej kňaz zmienil o referende. Priestor však dostala ombudsmanka, ktorá sa vyjadrila proti referendu. Takéto praktiky pestoval tvrdý komunizmus.

Blamáž a nerovnaký meter

Predstavte si, že by talianska televízia neodvysielala bohoslužbu, ktorú by viedol pápež na Námestí sv. Petra, lebo by tam hovoril o referende o podpore obyčajnej rodiny, ktoré má v Taliansku prebehnúť. Pápež dokonca pri nedávnej bohoslužbe Slovákov povzbudil a vyjadril im uznanie za úsilie zastať sa práva rodín. Dokonca povedal, že sme odvážnym národom. Link na článok: http://www.postoy.sk/content/papez-frantisek-dnes-podporil-slovenske-referendum.

"Rodina je najväčším pokladom krajiny. Všetci sa usilujme o ochranu a posilnenie tohto uholného kameňa spoločnosti." (pápež, 16. januára 2015, Twitter) Tak veľmi sa bojíme jednoduchého áno s tým, čo je úplne najnormálnejšie a najzákladnejšie? Smutné, že o tom vôbec diskutujeme...

Bolo pápežovo vyjadrenie pre médiá menej zaujímavé a dôležité ako odpor ombudsmanky Dubovcovej, ktorá dostala priestor v rádiu i v televízii a vyjadrila sa jasne proti referendu? RTVS tiež uviedla, že na všetky tri otázky by odpovedala nie.

 

Zrušená bohoslužba, RTVS teraz kázeň zverejniť chce

Ako každú nedeľu, keď RTVS vysiela na rozhlasových vlnách bohoslužbu, malo verejnoprávne médium odvysielať gréckokatolícku liturgiu v rusínskom jazyku. Kňaz, ktorý národnostné vysielanie pripravuje roky, dostal však podmienku, že bude súhlasiť, ak Rozhlas vystrihne z jeho kázne slová o referende. Aby bolo jasno: RTVS dáva priestor Cirkvi, a to práve s tým, aby mohla hovoriť a hlásať, čo učí a čomu verí. Preto ten priestor aj dostáva. Mimochodom - kňazi neraz hovorili na bohoslužbách oveľa "vážnejšie" veci, a nestalo sa nič.

Rozhlas omšu zrušil a nahradil ju inou. Vraj preto, že stať o referende niečo porušuje. Vážim si postoj kňaza, ktorý sa zachoval v súlade s evanjeliom. To hovorí: "Ak máš niečo proti svojmu bratovi, choď a napomeň ho medzi štyrmi očami". Najprv sa snažil zjednať nápravu písomnou aj telefonickou formou iba s RTVS. Až potom s biskupom informovali verejnosť. Teraz RTVS žiada od cirkvi súhlas na zverejnenie celej kázne (viď Facebook RTVS).

Zdá sa, že strach z úspešného referenda narastá. RTVS mohla predvídať, čo urobí boj o pár viet v nedeľnej bohoslužbe, ktoré by počas týždňa v národe možno zanikli. Tým, ako sa zachovala, iba čo upútala pozornosť. Od čias komunizmu si niečo také nepamätám. Zároveň tým podľa mňa štát dáva jasný signál, pre aké hodnoty sa rozhodol. Šancu vyjadriť sa však budú mať ešte občania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

DOMOV

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Biskupi ideológii pozornosť nevenujú.


Už ste čítali?