Začiatok roka prináša medvieďatá a vlčie zásnuby

Autor: Dušan Guman | 10.1.2015 o 18:16 | (upravené 16.1.2015 o 18:10) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  905x

Budúci bojovníci ťažkej váhy prichádzajú na svet polkilové a pod mamkou ich takmer nevidieť. Majú iba 25 centimetrov. Do toho im zavýjajú vlky, ktoré si brúsia zuby na vlčie slečny.

Tuková pochúťka a neškodný cholesterol

Medvedia mama namixuje do mlieka až 20 % tuku. Tá ľudská okolo štyroch. Ak si v lete pred samcom uchránila medvieďatá z predchádzajúceho vrhu, teraz ich môže byť v jaskynke alebo inom úkryte s mamou rovných sedem. Staršie medvieďatá pomáhajú dozerať na mladšie a keď rodinu opúšťajú, s brlohom sa na jar lúčia skôr ako zvyšok rodinky.

Medveď má v krvi vysokú hladinu cholesterolu. Pozoruhodné je, že napriek tomu netrpí srdcovo cievnymi ochoreniami. Aj keď v brlohu vylihuje niekoľko mesiacov, pri čom sa ľuďom zvyčajne odčerpáva z kostí vápnik, neohrozuje ho osteoporóza. Naopak, medveď niekedy ohrozuje svojich lesných kamarátov. Podľa tradície tak zlikvidoval na Branisku poslednú sysliu rodinu aj so zásobou orieškov. Slovensko jeho konzumným aktom prišlo vari o najvyššie položenú sysliu kolóniu na svojom území.

 

 

Dvanásť kíl potravy naraz

Najväčšia šelma kontinentu šrotuje takmer všetko, čo aspoň trochu chutí. Zdochliny, med, ovocie (z toho prekvaseného sa niekedy skutočne opije), huby, ryby, vajcia, mladú jarnú trávu a iné rastliny, niektoré kvety, stromové výhonky, lyko, chrobáky, larvy mravcov, šípky, trnky, čučoriedky, černice, maliny, brusnice, domáce zvieratá, žalude, bukvice, limbové oriešky (v Tichej doline dochádza za nimi z diaľky a lozí vysoko do korún stromov), oriešky ako také, najmä pred zimou, kukuricu, obilie (de luxe je ovos), chrobáky, larvy čmeľov a ôs. Práve na vyhrabávanie hniezd bodavého hmyzu mu slúžia hrozivo vyzerajúce pazúry. V kukurici nepohrdne mladým diviakom. Úplne na jar je to mach, suché ihličie, papradie, kvôli dehydratácii sneh a ak ešte nie je dostatok "zeleniny", strhne i zimou oslabené, choré alebo poranené zviera. Hrozbou pre ľudí a pre neho je, keď sa naučí využívať ľahký prístup ku kontajnerom. Lákajú ho totiž výrazné vône. Na posedenie zožerie až 12 kíl materiálu.

 

Chodiaca rádiostanica

Január a február sú tiež mesiacmi, v ktorých partnerské zväzky vytvárajú vlci. Samíc je menej a vlci o ne urputne bojujú. Vábia ich aj zavýjaním, ktoré tiež slúži na vlčie zvolávanie sa. Vlk disponuje zmyslami, ktorým iba ťažko konkurovať. Jeho uchom hýbe 17 svalov. Dokáže zamerať konkrétny zvuk, pričom hluk utíši. Za priaznivých podmienok počuje do vzdialenosti niekoľkých kikometrov, a to do frekvencie 80 kHz (človek maximálne do 20 kHz). Stisk jeho čeľustí má silu 100 kg/cm štvorcový (vlčiak polovicu tejto hodnoty). Rovnako má skvelý čuch - 200 miliónov čuchových receptorov oproti 5 miliónom ľudských. Denne nabehá za korisťou desiatky kilometrov, ba i stovku. Rád využíva lesné a turistické cesty a chodníky, kde môžeme vidieť jeho stopy. Alebo trus, plný chlpov ulovených živočíchov.

 

Spôsob lovu

Došlo k zmene povoleného spôsobu vlka. Kým doposiaľ bolo možné vlka loviť koncom roka až do 15. januára (do naplnenia stanovenej kvóty, ktorá tohto roku bola 60 kusov pre celé Slovensko), teraz sa smie loviť výlučne individuálnym spôsobom. Teda nie pri spoločných poľovačkách. Na niektorých územiach je vlk chránený celoročne. Znamená to, že ak spôsobí škodu mimo obdobia lovu, poškodený má nárok na náhradu škody od štátu. Vlci radi útočia najmä na ovčie stáda, kravy. Rovnako každý majiteľ psa, ktorý svojho štvornožca nechá voľne behať po prírode, okrem rany od poľovníka riskuje práve napadnutie vlkom. Pred medveďom i vlkmi sa šíri všeobecná hrôza. Samozrejme, že všetky legendy a varovania sú pravdivé. Inak by v lesoch nebolo tak málo ľudí a Európa nemala toľko nezvestných občanov. A keďže vlci i medvede nechávajú po svojom hodovaní máločo, genéza i diagnóza poplašných správ je jasná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?