Provokovať napádaním náboženstva je nesprávne - povedal pápež

Autor: Dušan Guman | 15.1.2015 o 17:41 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  974x

Z obavy pred vlnou nesúhlasu zo strany odporcov cirkvi odporúčam určite prečítať celé vyhlásenie, ktoré pápež dal. A ktorým reagoval na tragické udalosti vo Francúzsku.

Ako zareagujete na urážku svojej matky alebo Hranice v slobode

Napriek všeobecnej vlne "Ja som Charlie" tak nešiel s v súčasnosti populárnym názorom, ale reagoval vecne a pravdivo. Väčšina tých, ktorí dvíhajú ruky na podporu "hrdinov a symbolov slobody" vo Francúzsku, by pri urážke niektorej z vecí, ktoré milujú, určite nereagovala zmierlivo a pochvalou práva na slobodu prejavu.

Pápež v lietadle zo Srí Lanky na Filipíny slobodu prejavu obhajoval. Zároveň však uviedol, že nie je správne provokovať druhých napádaním ich náboženstva. Správu priniesla agentúra Reuters. Za takéto správanie podľa neho musíte čakať reakciu. Najvyšší duchovný katolíckej cirkvi vyjadril tiež domnienku, že sloboda vierovyznania a sloboda prejavu sú základné ľudské práva. "Je pravdou, že nesmiete reagovať násilne - avšak napriek tomu, že sme dobrí priatelia, ak (on) povie zlé slovo na moju matku, môže očakávať úder, to je normálne," uviedol pápež na ilustrovanie príkladu reakcie. "V slobode prejavu sú hranice," upozornil pápež. Vyjadrenie svätého otca priniesol portál teraz.sk v článku Pápež sa vyslovil proti urážaniu náboženstiev.

 

Náboženské vojny a bezpečnosť pápeža

V súvislosti s náboženskými vojnami v minulosti, ako boli križiacke výpravy schválené katolíckou cirkvou proti islamu, pápež na tom istom mieste povedal: "Predstavte si vlastnú krajinu. Koľko náboženských vojen sme mali? Aj keď sme boli hriešnikmi, nemôžete zabíjať v mene Boha. To je poblúznenie."

V súvislosti s hrozbou napadnutia islamskými teroristami si František viac ako o seba robí starosti o iných. "Som v Božích rukách," vyhlásil a zavtipkoval, že požiadal Boha, aby ho ušetril od bolestivej smrti. "Či sa bojím? Viete, že trpím poruchou: mám veľkú dávku bezstarostnosti. Ak by sa mi malo niečo stať, povedal som Pánovi: 'Žiadam ťa len o tú milosť, aby to nebolelo, pretože nie som odvážny, keď som konfrontovaný s bolesťou.' Som veľmi bojazlivý," citoval pápeža portál teraz.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal Gašpar podľa prezidenta Kisku vysvetliť.

PRIMÁR

Chrípka prerástla do celoslovenskej epidémie

Počet chorých za uplynulé týždne vzrástol o tretinu, očkovaných je primálo.

KOMENTÁRE

Hanba, pán Gašpar. V tomto štáte je cynizmus štandardom

Podpis signalizuje nové dno vedenia krajiny.


Už ste čítali?